Richard Gere-životopis

10. září 2006 v 15:53
RICHARD GERE
Herec

Datum narození:31.08.1949

Místo narození:Philadelphia, Pennsylvania, USA
Znamení:Panna
Životopis:
Richard vyrůstal v severní části New Yorku v rodině pojišťovacího agenta Homera Gera a matky Doris. Celá rodina se věnovala hudbě, díky čemuž se naučil hrát na klavír, kytaru, trubku a mohl vytvářet hudbu pro školní divadelní představení. Po dokončení střední školy se rozhodl pro pokračování studia na University of Massachusetts, kde si vybral jako hlavní studijní obor filozofii a východní náboženství. Za dva roky však školu ukončil a začal působit v divadelním souboru Provincetown Playhouse, kde si zahrál hlavní role v několika hrách. Po ukončení sezóny s Provincetown se na krátkou dobu přesunul do Seattlu do dalšího divadelního souboru Seattle Repertory Theater.
První významné divadelní úspěchy zaznamenal v Londýně v roli Danny Zucca, muzikálu Pomáda (1973). V této roli pokračoval v Broadwayské produkci Pomády. Úspěchy zaznamenával v mnoha dalších významných inscenacích. Díky těmto úspěchům mohl v roce 1975 debutovat ve filmu Hlášení komisaři "Report to the Commissioner". Přestože to byla malá role, jeho dobrý výkon mu pomohl k další roli psychopatického vojáka ve válečném dramatu z druhé světové války Námořník v zelenomodrém "Baby Blue Marine" (1976).
První mezinárodní pozornost získal rolí italského cvoka Tonyho Lopanta v dramatu Hledání pana Goodbara "Looking for Mr. Goodbar" (1977), kde si zahrál s Dianou Keatonovou. Za svůj energický výkon byl pochválen mnoha kritiky a dostalo se mu mnoho nabídek na role podobných postav. Dalším filmem bylo drama Nebeské dny "Days of Heaven" (1978). Jedná se o příběh dvou mužů, jenž milují stejnou ženu. Bill (Richard Gere) je uprchlík, který prchá před chudobou Chicaga a soupeří se zářivě bohatým Texanem o lásku krásné Abby (Brooke Adamsová).
V roce 1979 získal značného divadelní pozornosti a cenu Theatre World Award za jeho výkon v dramatu "Bent". O rok přišla první zlomová filmová role v dramatu Americký gigolo "American Gigolo", která z Richarda učinila filmovou hvězdu. Tuto novou nálepku potvrdil v dalším filmem "An Officer and a Gentleman" (1982), kde si zahrál roli důstojnického uchazeče.
Richardova dobře nastartovaná kariéra se méně úspěšnými rolemi se do počátku devadesátých let zpomalila. Obrovský zvrat přichází v romantické komedii "Pretty Woman" (1990), kde si zahrál s Julií Robertsovou. Film o nemilosrdném obchodníkovy, který se zamiluje do chudé prostitutky. Zpět na pozici super hvezdy si zahrál v mnoha významných filmech Návrat Sommersbyho "Sommersby" (1993) s Jodie Fosterovou, Křižovatka "Intersection" (1994) se Sharon Stoneovou a První rytíř "First Knight" (1995) s Seanem Connerym.
Další relativně velké uznání získal za roli arogantního a mocného právníka v soudním dramatu Prvotní strach "Primal Fear". O rok později si zahrál ve dvou akčních thrillerech Rudý labyrint "Red Corner" a Šakal "The Jackal", kde roli Šakala ztvárnil Bruce Willis. V roce 1999 se herecky opět spojil s Julií Robertsovou v romantické komedii Nevěsta na útěku "Runaway Bride". Film získal ubohé recenze, ale dokázal na vstupném vydělat 100 milionů dolarů.
S další kráskou Winonou Ryderovou si zahrál v romantickém filmu Dr. T a jeho ženy "Autumn in New York" (2000). Tentýž rok v sarkastické komedii "Dr. T & the Women" o nelehkém životním údělu oblíbeného dallaského gynekologa, si zahrál spolu s Helen Huntovou, Farrah Fawcettovou, Kate Hudsonovou a Liv Tylerovou.
Posledními velkými hity byly filmy Nevěrná "Unfaithful" a úspěšný muzikál Chicago s kráskami Reneé Zellwegerovou a Catherine Zeta-Jonesovou. Za svůj skvělý výkon v muzikálu získal ocenění Zlatý glóbus.
Od roku 1991 byl ženatý se supermodelkou Cindy Crawfordovou. Ačkoliv je People Magazine označil za nejvíce vzrušující žijící pár na světě, tak se nakonec v roce 1995 rozvedli. V únoru 2000 mu dlouholetá přítelkyně herečka Carey Lowellová porodila syna Homera Jamese Jigma Gera. Pár se vzal v listopadu 2002.
Od dob studia východní náboženství mu zůstal jeho silný vztah k buddhizmu, díky čemuž má kvůli svým pro-tibetským aktivitám zakázaný vstup do Číny. Velmi se angažuje v aktivitách na pomoc Tibetu a podporu Dalai Lamy.
Filmografie:
2005 Smím prosit2002 Shabana - sám sebe
2002 Chicago /Chicago/ - William 'Billy' Flynn
2002 Nevěrná /Unfaithful/ - Edward Sumner
2002 Proroctví z temnot /The Mothman Prophecies/ - John Klein
2001 Concert for New York City (TV) - sám sebe
2001 Simpsnovi /The Simpsons/ (TV seriál, hlas) - sám sebe v epizodě: "She
of Little Faith"
2000 Dr. T a jeho ženy /Dr. T & the Women/ - Dr. Sullivan Travis
2000 Podzim v New Yorku /Autumn in New York/ - Will Keane
1999 Nevěsta na útěku /Runaway Bride/ - Ike Graham
1998 Junket Whore - sám sebe
1998 AFI's 100 Years... 100 Movies (TV) - host
1997 Šakal /The Jackal/ - Declan Mulqueen
1997 Rudý labyrint /Red Corner/ - Jack Moore
1996 Prvotní strach /Primal Fear/ - Martin Vail
1995 Shadow Over Tibet: Stories in Exile (TV) - vypravěč
1995 První rytíř /First Knight/ - Lancelot
1994 Křižovatka /Intersection/ - Vincent Eastman
1993 Mr. Jones /Mr. Jones/ (hlavní producent) - Mr. Jones
1993 And the Band Played On (TV) - choreograf
1993 The 65th Annual Academy Awards (TV) - sám sebe
1993 Návrat Sommersbyho /Sommersby/ (hlavní producent) - John Robert
Sommersby
1992 The 64th Annual Academy Awards (TV) - sám sebe
1992 Mrazivá vášeň /Final Analysis/ (hlavní producent) - Isaac Barr
1991 Voices that Care (TV) - Choir Member
1991 Srpnová rapsodie /Hachigatsu no rapusodî/ - Clark
1991 The 63rd Annual Academy Awards (TV) - sám sebe
1990 Pretty Woman /Pretty Woman/ - Edward Lewis
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adéla... Adéla... | Web | 2. ledna 2007 v 17:28 | Reagovat

nej film s ním je pretty woman...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama